02 6.2021 Czy warto kupować mieszkania pod wynajem?

Wiele osób zastanawia się dzisiaj nad zakupem mieszkania na wynajem. Trzeba stwierdzić, że od kilku lat jest to bardzo popularne rozwiązanie, które z czasem zyskuje coraz to większą ilość zainteresowanych osób. Czy jednak zakup mieszkania na wynajem ma dzisiaj jakikolwiek sens? Co trzeba zrobić, aby kupno mieszkania na wynajem w Warszawie się opłacało? Sprawdź szczegóły.

 

Warszawski rynek nieruchomości w czasach pandemii

Śledząc informacje czy to w telewizji, radiu czy Internecie, można zauważyć, że rynek nieruchomości w czasach pandemii poddawany był pewnym zmianom. W ostatnim czasie ceny nieruchomości gwałtownie wzrosły. Jednak nie widać tutaj aż takiego kryzysu. Mieszkania nadal są kupowane i szybko znikają z ofert deweloperów. Jeżeli chodzi o Warszawę, to rynek nieruchomości jest tutaj bardzo obszerny. Najtańsze mieszkania można znaleźć w dzielnicy Białołęki, Rembertów i Wesoła. A jak to wygląda z wynajmowaniem mieszkań? Otóż w tym przypadku sytuacja w dalszym ciągu pozostaje niepewna. Co prawda jeszcze kilka lat wcześniej, zakup mieszkania na wynajem był bardzo dobrym pomysłem. Dzisiaj nie jest tak samo i podjęcie decyzji o kupnie mieszkania pod wynajem wiąże się z dużym ryzykiem.

 

W jakich sytuacjach kupuje się mieszkanie na wynajem w Warszawie?

Niektóre z obostrzeń, które wywołane są pandemią koronawirusa, zostają powoli likwidowane. Chociaż nie znaczy to, że wszystko wróci do normy tak szybko. Obostrzenia w każdej chwili mogą powrócić. Jeśli chodzi o branżę turystyczną to przywrócenie jej do "świata żywych" może trochę potrwać. Ruch turystyczny uległ zdecydowanemu zmniejszeniu niż kilka miesięcy wcześniej. Z racji tego, że Warszawa jest miastem, które przyciąga do siebie wielu turystów oraz studentów (ze względu na swoją bogatą ofertę naukową oraz kulturową), to wynajmowanie mieszkania było przeznaczone głównie dla nich. Mieszkania na wynajem kupowane są najczęściej pod wynajem okazjonalny, wynajem krótkoterminowy bądź wynajem długoterminowy, czyli taki, który trwa wiele lat. Ten ostatni wydaje się być dzisiaj jednym z najlepszych rozwiązań na zabezpieczenie własnych zasobów finansowych.

 

Co trzeba zrobić, aby kupno mieszkania na wynajem w Warszawie się opłacało?

Aby w dzisiejszym czasie móc bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie, to trzeba najpierw się do tego odpowiednio przygotować i określić wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na ewentualne szanse bądź zagrożenia tym spowodowane. Na samym początku powinno opracować się plan inwestycyjny, który poprzez określenie odpowiednich kwestii pozwoli uzyskać wymierne korzyści. Ważne jest, aby oferowane mieszkanie miało dobrą lokalizację oraz posiadało dobre wyposażenie wewnątrz. A to dlatego, że akurat te czynniki wpływają na atrakcyjność oferty. Turystyka zaczyna się budzić, dlatego, jeśli posiadasz mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji i jest to mieszkanie w nowoczesnym budownictwie, to masz znacznie większe szanse na to, że ktoś wybierze akurat to lokum, które oferujesz.

 

W ramach konkluzji – czy warto kupować mieszkania na wynajem?

Wnioskując powyższe informacje, należy stwierdzić, że pomimo tego, że zakup mieszania pod wynajem jest dzisiaj ryzykowny, to nieruchomości już same w sobie stanowią jedną z bezpieczniejszych form lokowania środków pieniężnych. Jeśli chodzi o obecny czas wynajmowania mieszkań, to niestety jest on niepewny, ale z czasem wszystko może ulec zmianom. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że wynajem dobrze wyposażonych i dobrze zlokalizowanych mieszkań może się opłacać.